Наверх ↑
 

Як лис розводив курей

Одна лисиця мала сина і була вона дуже стара, не могла ходити за курми, посилала свого сина, молодого лиса. Ходив він, ходив, заким не докучило, бо годував маму й себе – треба було доста курей. Аж раз каже:

– Мамо, знаєте ви, як би я зробив? Якось люди викохують кури; може би, я собі вико­хав та би не ходив по чужих подах та курни­ках?

А вона каже:

– Ну, як вдасться, то іди та й зроби так.

Жвавий лис як загадав, так зробив. Пішов до одного ґазди на під, страшно очима засві­тив, кури ся поперестрашували, зачали кри­чати. А лис вхопив щось кількоро яєць і при­ніс, зробив гніздо в дірі й каже:

– Ще йду раз принесу яєць, може би, більше курят було.

А стара каже:

– То йди, лиш уважай, аби тя хто не зло­вив, бо я би не журилась.

Пішов він, виліз на під, але вже до другого ґазди, взяв знов щось скількись яєць і так само приніс та й каже:

– Ну, вже яйця є, коби ще курячу маму придбати.

Пішов же до третього ґазди та й якраз по­трапив, що квочка сиділа коло тої діри, що кури лазять, а діра була не заткана, бо ґазди­ня забула заткати. Витяг він квочку, пішов до своєї мами та й каже:

–  Ну, вже є і мама куряча.

І квочці наказав:

– Вважай, якби недобре сиділа, то тебе з’їм.

Квочка пообіцяла, що буде сидіти, та й сиді­ла цілий тиждень.

Але одного разу прогулювались собі попри ту нору два коти та й занюхали яйця в тій ді­рі. Прийшли, наполошили квочку і випивають яйця. Аж вже накінці вилизують шкаралупу. Лис пробудився, учув, що є злодії в його дірі, забіг другою дірою, мама дала шнурка, а він пов’язав їх за ноги й повісив на гіллі крисла­того дуба, а сам пішов досипати, бо три ночі не спав. Заткав діру та й спить і нічого не чує. Але коти дуже жалісно вавкали, а тхір наді­йшов, і вони як почали тхора просити, тхір їх повідв’язував, то коти повтікали. Лис устав, подивився — нема котів, і жаль йому було, що стільки працював на яйця і на квочку, та й ні­чого з того нема. Відтоді не хотів уже з тим заходити та й носив мамі аж до смерті кури.

Рубрика: курка, лисиця, про тварин.