This page is hosted for free by zzz.com.ua, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 32.50 UAH.
Наверх ↑
 

Убогий та багатий

Жив собі один дуже убогий чоловік. Ото ліг він одного разу спати, та ніяк заснути не може – усе дума: «Чого се убогим людям так важко на світі жити. І навіщо се багачі гроші збирають? У іншого від грошей аж скриня тріщить – така повна. От якби в мене було багато грошей! Жив би я добре, розкошуючи, та й другим давав би.

Коли се щось у хату увійшло та й каже:
– А хочеш забагатіти? Ось тобі капшук. Це не простий капшук: у йому тільки один червінець, але ж тільки його витягнеш, так зараз так і вродиться другий. Набери відсіль червінців стільки, скільки хочеш, а потім закинь капшук у річку. Тільки гляди, поки не закинеш капшука, не можна й одного червінця тратити, а то всі череп’ям поробляться.
Сказало та й кинуло убогому капшук. А той так здивувався, так зрадів, не може й слова вимовити. Далі схаменувсь, узяв обережно капшука, розшморгнув – єсть червінець. Витяг один – там уже другий вродився:
І почав він тягать: що витягне, то вже знов там єсть. І дума він: «За ніч натягаю червінців, зроблюсь багатирем, тоді закину капшук у воду, а сам то-то порозкошую!»
І так цілу ніч тягав і дуже багато злота натягав, прийшов ранок, він і думає: «А що, якби ще таку купку натягати – от би добре діло було. Ану лиш заходюсь – хіба важко ще день над капшуком посидіти?»
І почав знов тягать. Натягав другу купу і знов дума: «А чом би ще не тягати? Як-таки капшука закинути?»
І ото тяга знов. А там ще та знов ще – ніяк від капшука не одірветься. їсть самий хліб черствий, ночі не спить – тяга.
Так поминув і тиждень, і місяць, і рік.
«Як-таки, – каже, – покинути, коли щастя саме в руки лізе?»
І осе зовсім уже налагодиться іти до річки, закидати капшука. І вже присяде, а не закине, вернеться назад. І так з того клопоту знемігся, що увесь посивів, схуд, зробивсь жовтий, як віск, ледве ходить – а все свого не кида, руки трусяться, а він тяга.
Тягав, тягав — та так старцем і вмер з кап¬шуком у руках.

Рубрика: щастя.