This page is hosted for free by zzz.com.ua, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 32.50 UAH.
Наверх ↑
 

Два царевичі

Були собі два брати царевичі, й були вони богатирі: велику силу мали. От і почули вони, що в іншім царстві є царівна, дуже сильна й прегарна така. Старший брат каже меншому:

— Ходімо свататися. Кого з нас вона вибере, той буде її мужем.

— Ходімо, — каже менший.

Пішли вони. Йдуть та й ідуть. Довго чи недовго вони йшли, приходять у те царство до тієї царівни. Там їм дали всього — й їсти, й пити. Полягали вони спати увечері. А царівна, як вони поснули, одрубала одному ноги, а другому руки. Що їм робити? От той, що без рук, і каже безногому:

— Сідай мені на плечі: я тебе понесу.

Сів той і поніс його безрукий. Прийшли в ліс.

— Ну, — каже безногий, старший, — будемо тут жити. Побудуємо собі дім. Ламай дерево!

От менший, що на плечах у нього, як ухопить за дерево, так з коренем дуба й вирве. Зробили вони собі дім і живуть, ходять на полювання: старший поженеться, бо в нього ноги є, а менший, що на плечах, спіймає, бо в нього руки є. Так-то й живуть собі.

Тільки чують од людей, що в якомусь-то царстві, у такий-то празник, царівна скликає всіх старців і калік на обід-поминки.

— Ходім, — каже старший брат, — хоч на людей подивимося та й царівну побачимо. Адже ж кажуть, що така гарна, така прегарна, що кращої ніде немає.

Пішли вони. Той, що без ніг, сидить на шиї у того, що без рук. Той як ступить раз, так, може, півверсти: звісно, богатир! Пішли вранці, а на обід прийшли у те царство. А там такого — старців, калщ!.. А царівна сама кругом ходить і частує всіх. Дійшла черга до них. Царевичі як побачили її, так і очей не відведуть. Вона як подивилася на них, так їй стало шкода: такі гарні — і каліки. Наливає вона чарку, а той, що з руками, як ухопить її, як побіжать… та де тобі! Цар у погоню на конях, та куди коням наздогнати: ідуть скоріше, як птиця летить. Принесли царівну додому й кажуть:

— Будь нам за сестру!

— Гляди ж, — каже старший брат меншому, — не займай її: будемо жити, як брати із сестрою.

А менший каже старшому:

— Гляди ж і ти не займай!

Ото живуть собі добре: вона господарює. Тільки бачать, що вона щось марніє — худа така робиться. От і питає один у другого:

— Чи примітив ти, брате, яка наша сестра худа стала?

Не знають обидва, від. чого. От і почали вони її розпитувати:

— Скажи нам, сестро, голубко, цого це ти марнієш? Чого така худа стала?

А вона каже:

— Брати мої милі, брати мої любі, сказала б я вам, та боюсь.

— Не бійся, сестро, кажи. Може, ми тобі пораду дамо.

Вона й каже:

— Унадився до мене проклятий змій — прилітає і кров з мене висисає. Як ви підете на полювання, то він у комин і прилітає.

— Чому ж ти нам і досі не скажеш? — питають брати.

— Налякав він мене. Каже: з’їм, як скажеш.

От брати не пішли на полювання. Той, що без ніг, сів коло комина на даху, а той, що без рук, сів під підлогою. Прилітає змій. Той, що був під підлогою, як крикне: «А, ти тут!..» Змій у піч та в комин. А той, що сидів на даху, як ухопить руками змія тоді, як він з комина вилітав. Як почнуть його бити! Змій проситься:

— Що хочете, — каже, — зроблю, тільки не вбивайте!

От вони й кажуть:

— Веди нас туди, де є цілюща й живуща вода!

Повів їх змій. Приходять до криниці.

Оце, — каже змій, — цілюща й живуща вода!

Той, що з руками, виламав гіллячку зелену з верби й умочив у воду — вона й усохла. Вони й почали знов бити змія.

— О, така-то, — кажуть, — цілюща й живуща вода!

Б’ють його так, що він ледве дише.

— Ей, не вбивайте! — каже, — тепер уже я вас приведу до цілющої й живущої води.

Повів він їх, може, там у тридев’яту землю, у тридесяте царство. Підходять до криниці.

— Оце вже, — каже, — справді цілюща й живуща вода.

Менший царевич виламав суху гіллячку, умочив у воду — вона так і позеленіла, так листом і вкрилася.

Тоді вони зараз умочили свої порубані ноги й руки — вони виросли. Тоді взяли змія, вбили його, спалили й попіл із нього по вітру розвіяли. Вернулися самі додому. Один із них оженився на тій царівні, а другий пішов у світ.

Рубрика: змій, царевич, царівна.